Вече 10 са случаите на смърт при малки деца от бактериална инфекция във Великобритания.
Разкрита е бактерията-причинител …
Изолиран е бета хемолитичен стрептокок. Това е позната бактерия, която причинява скарлатина.
На острова се прилага вече профилактично антибиотик в училища със заразени деца.
Завръща ли се скарлатината?
Тя е втората по честота шарка. Характерното за нея е, че не се създава траен имунитет след оздравяване и може да повтори или потрети при един и същи пациент.
Другото интересно при скарлатината е, че се причинява от бактерия и това обуславя нейното лечение – винаги се предписва антибиотик. Неадекватната терапия води до усложнения.
Какво представлява скарлатината?
Това е шарка, която не е толкова заразна. Контагиозният индекс е 50%. Протича с типични обриви и възпаления по гърлото.
Кои са причините за нейното възникване?
Тя е една и е бактерия. Нарича се бета-хемолитичен стрептокок. Той е много разпространен сред децата, може да причини различни болести, включително и скарлатина.
Какво се случва при скарлатината?
Източник на инфекцията е болният човек. За да настъпи болест обаче, е нужно имунитетът на детето да е силно намален. В повечето случаи бактерията остава в гърлото без симптоми. Това се нарича стрептококово носителство. То няма никакви клинични прояви. Ето защо, ако изолираме този причинител при гърлен секрет, а детето е в добро общо състояние, няма нужда да се предприема лечение.
Вижте най-новото в групата ПЕДИАТРИЯ
Болестта се предава по въздушно-капков и контактен път.
Счита се, че децата до 1 година не боледуват поради наличие на вроден имунитет.
Както споменах, възприемчивостта (заразността) от скарлатина е 50% – най-малка от всички шарки. Това означава, че не е голям рискът за боледуване след контакт с болно дете.
Инкубационният (скритият) период е 4 до 7 дни.
Кои са главните симптоми на скарлатината?
Клинично започва с остро начало – болки в гърлото, температура и повръщане.
И двата симптома – температурата и болките в гърлото – са много силни.
Особено характерно е лицето на болното дете – то е силно зачервено с блед триъгълник около устата.
Гърлото е типично възпалено – аленочервено. По лигавицата на мекото небце се виждат малки петна.
Сливиците са уголемени, яркочервени и много често са покрити с гнойни налепи.
Езикът е много характерен – в началото е с бял налеп, но след 2 – 3 дни става ярко малиненочервен, с големи и силно изпъкнали вкусови луковици.
Обривът се появява рано – на 18 – 24-ти час от началото. Той е ситен и кръгъл като глава на карфица, с червен цвят. Разпространява се по шията, тялото и крайниците. Искам да подчертая, че родителите се притесняват много от появата на обрива, като мислят, че е причинен или от храна, или от антибиотика, който е предписан. И двете тези са напълно погрешни.
Обривът липсва по дланите и стъпалата. Пъпчиците не са надигнати над кожата, не се сливат и не сърбят. Кожата като цяло е суха, грапава и настръхнала. След 7-ия ден започва да се лющи.
Как се поставя диагнозата?
През последните години скарлатината може да протече нетипично и без пълната проява на посочените симптоми. Това се дължи на променената реактивност на детския организъм и масовото използване на антибиотици.
Опитният лекар все пак ще се ориентира. Не обривът е важен за диагнозата. Обичам да казвам, че когато се съмнявам дали дадена инфекция е шарка, то отговорът на този въпрос е в… гърлото. В случая то е типично със силното зачервяване и обложения език.
От изследванията при пълната кръвна картина се наблюдава промяна в посока на бактериална инфекция. Повишен е броят на левкоцитите, С-реактивният протеин и СУЕ. В диференциалното броене на левкоцитите преобладават неутрофилните гранулоцити.
Профилактика на скарлатина
При правилно взет материал от гърлен секрет може да се изолира причинителят – бета-хемолитичен стрептокок. Обикновено това изследване става за 2 – 3 дни. Има и бързи тестове, които невинаги са коректни в резултатите.
Когато една скарлатина протича затегнато и се съмняваме за усложнения, се налага да назначим АСТ – антистрептолизинов титър. Това е имунно кръвно изследване и показва реакцията на организма към причинителя.
Какви могат да бъдат усложненията при скарлатина?
Те са ранни – абсцеси в устната кухина, отити, мастоидити, синузити и пневмонии. Те обикновено настъпват в хода на болестта. Ще ги познаем по появата на типичните симптоми за отделните локации. При абсцесите в гърлото – висока температура и силни болки в устата с невъзможност за преглъщане. При мастоидита – болки и подуване зад ухото. Симптомите на синузита са всеизвестни. За пневмония ще мислим, ако температурата на детето е съчетана с дълбока кашлица повече от 5 дни и детето е в нарушено общо състояние.
Късни – миокардит (възпаление на сърцето), гломерулонефрит (имунно възпаление на бъбреците), артрит (възпаление на ставите).
Искам да обърна внимание, че трябва да сте много внимателни, когато детето ви се разболее 2 седмици след прекарана скарлатина. Може да вдигне температура, да е в нарушено общо състояние, кожата и видимите лигавици да са бледи. Винаги трябва да се мисли за предхождащата шарка и да се отхвърлят късните усложнения. Не бързайте да казвате, че е поредният вирус.
Коментари